Ritam Nereda prvi je potvrđen headliner Z.E.T. Festa 2017, a publika će imati priliku da ih čuje 15. jula.
Žestoki novosadski momci pune tri decenije rada, koje će krunisati specijalnim izdanjem simboličnog naziva „30 godina“.
Nastup na Festivalu i jubilej benda bili su povod za razgovor sa frontmenom Bobanom Petronićem.
Ove godine navršava se tri decenije postojanja Ritma Nereda. Tim povodom najavljeno je specijalno izdanje simboličnog naziva „30 godina”. Možete li reći nešto više o pomenutom izdanju? Šta možemo da očekujemo u ovoj jubilarnoj godini za bend?
Izdanje „30 godina“ koje će se pojaviti krajem marta donosi 26 pesama koje smo ponovo snimili ovom prilikom. Odabrali smo numere koje ljudi najviše vole da čuju na živim nastupima i snimili ih onako kako ih danas izvodimo. Objavljivanje običnog „best of“ izdanja nije bilo u opticaju, jer su svi albumi drugačiji i prosto nije bilo prirodno da se to spoji u jednu celinu. Bend se menjao, sazrevao i ovo je kruna svega onoga što smo radili prethodnih 30 godina. Plan je da se ovaj album izda na sva tri nosača zvuka koji su bili aktuelni tokom naše karijere. Prvo će se pojaviti duplo CD izdanje, a nešto kasnije vinil i audio kaseta. Odmah po izdavanju krećemo sa koncertima. Onako kako smo navikli.
Posljednji album „To nisi ti” iz 2015. kritičari su opisali kao bliži ranijim radovima benda, energičan i manje metaliziran u odnosu na prethodni. Koliko ste vi zadovoljni samim albumom?
Na poslednjem studijskom albumu smo se više okrenuli sebi i našim emocijama. Mi smo uvek radili ono što osećamo i prosto smo morali da izbacimo to iz sebe. Mi jesmo menjali zvuk na albumima, što je prirodan proces, ali nikada nismo menjali sebe. Albumom „To nisi ti“ smo jako zadovoljni, jer je otvorio novo poglavlje benda koje se otvara svakim novim albumom. I na novom albumu nećemo zvučati isto, to je sigurno.
Kakve su reakcije publike?
Reakcije su bile različite, ali ona najbitnija reakcija nije izostala. Ljudi pevaju pesme sa poslednjeg albuma na našim koncertima i to je najvažnija stvar.
Socijalno angažovani tekstovi su nešto što se podrazumijeva kad je u pitanju Ritam Nereda. Rock’n’roll sam po sebi podrazumijeva angažovanost. Šta su danas, u tom kontekstu najveći izazovi u bavljenju muzikom na ovim prostorima?
Najveći izazov je ostati dosledan sebi. Mi smo uvek ukazivali na greške, pevali o onome što nas tišti i što nam smeta. Rock’n’roll je bunt sam po sebi i bilo bi izlišno koristiti ga u druge svrhe.
Koliko je to bilo drugačije prije, recimo, 20 godina?
Loše je. Prvenstveno zato što je sve pretrpano. Zatrpan si informacijama, zatrpan si snimcima, novim bendovima. Strašno mi je da to kažem, ali me ništa novo nije dotaklo. A slušao sam. Stariji bendovi su mi i dalje na liniji na kojoj treba da budu. Novi bendovi daju mnogo varijacija na novu temu. Sve se poremetilo. Poremećen je sistem vrednosti, kvaliteta. Prenatrpano je. Ne samo u muzici. I u filmskoj industriji i u književnosti i svuda. Ta era je super u neku ruku, ali za muzičare je pakao. Moraš doći nekako do prostora da pokažeš nešto za šta si ginuo. Komponovao, snimao i što je ceo taj proces trajao godinu, dve. Neko će skinuti, poslušati i ništa. Sve se svodi na površinsku konzumaciju. Muzika više nema uticaj na mlade kao pre. Ja sam svestan da se sve menja, pa i to. Ima kvalitetnih stvari, ali ima dosta lošeg. Ti kada uđeš u studio možeš da snimiš sve. Ali da li ćeš to moći i uživo da izneseš?
Za Ritam Nereda znamo da pripada beskompromisnom rock’n’roll svijetu, po muzici, tekstovima, stilu. Koliko zapravo, po vama ima kompromisa u rock’n’roll-u? Ima li uopšte?
U rock’n’roll-u ne bi trebalo da ima kompromisa. Ali ga nažalost ima na sve strane. Mi se nismo trudili da ih pravimo, niti to planiramo. Sve je objašnjeno u našoj numeri „Ne“.
Šta su po vama najveći izazovi za muzičare na ovim prostorima danas?
Ostati dosledan sebi. To je nešto što je najteže.
Koliko su festivali i festivalski nastupi bitni za bendove, koliko za rock’n’roll scenu uopšte?
Svi prave veliku razliku, a razlike praktično nema. Festivali donose neke druge benefite u odnosu na solo koncerte. Tu se nađe i publika koja vas nije slušala ranije, publika koja sluša druge pravce i ako uspete njima da skrenete pažnju na svoj nastup, to je veliki uspeh.
Šta možemo da očekujemo na Z.E.T. Festu? Hoće li biti nekih iznenađenja, s obzirom da ova godina prolazi u znaku 30 godina rada benda?
Beskompromisan nastup pun energije koju nosimo svuda sa sobom. Publika u BiH je fenomenalna, pa ne sumnjamo ni sekunde da će to biti nastup za pamćenje. Janjske otoke su fantastično mesto i mi jedva čekamo da dođemo u takvu prirodu koja se ne može videti svuda. Što se setliste tiče, naravno da ćemo proći celu karijeru i napraviti nešto što će svi pamtiti.
Aleksandar Popadić/Z.E.T. Fest