Grin Bulz je bend kog čine sjajni banjalučki reperi. Oni se ne izdvajaju samo po kreativnosti i nevjerovatnom potencijalu za zaista velike stvari, već i po tome što su jedini bend koji će nastupiti na ovogodišnjem BL Rising-u, a koji nema dodirne tačke sa metal muzikom. Za to postoji razlog, a saznaćete i koji, kada ih čujete uživo naredni petak. Iskoristili smo ovu priliku za kraći razgovor sa momcima.
- Prvi put ste se zvanično potpisali kao Grin Bulz 2014. godine i od tada ste imali dosta zajedničkih, ali još više solo ostvarenja u saradnji sa drugim muzičarima. S kim ste sve ostvarili saradnju?
Grin Bulz: Bilo bi teško nabrojati sve ljude sa kojima smo sarađivali, bilo da smo snimali zajedničke pjesme ili smo se međusobno pomagali. Ako ste se ikada bavili ovim žanrom u Banjoj Luci ili okolini, sarađivali ste sa nama. Takođe, imali smo saradnju i sa ekipama iz Beograda, Tuzle i ostalih epicentara ove muzike. Međutim, voljeli bismo posebno izdvojiti Blejda i njegov Ghetto Production!
- Iako je „Pauza“, ostvarenje koje je prikupilo dosta pozitivnih reakcija, još uvijek u fokusu, zanima nas na koje ste pjesme vi naročito ponosni? Iako je to pitanje ravno onom „koje dijete više voliš“, ipak nas zanima možete li izdvojiti svog favorita?
Grin Bulz: Efekat Staklene Bašte, Bitcoin, Vers I Po, Od Kika Do Snera, Bonton Rep… Realno, napatilo nas je ovo pitanje. U sve pjesme ulažemo trud i dušu i uz svaku sljedeću koju radimo nam proključa krv i u tom momentu nam je najbolja ikad… Naravno, najveća nostalgija nas “puca” uz najstarije stvari do kojih danas i ne možemo doći.
- U pozadini vaših rima mogu se čuti i poznati klasici drugih žanrova. Kakvu muziku slušate privatno?
Grin Bulz: Odgovorićemo na ovo pitanje na najuobičajeniji način: sve. Možda bismo izdvojili pop, rok i džez.
- Prije nekoliko dana ste izbacili spot za pjesmu „Egipat“, koja je nastala prije koju godinu, ali smo je tek sada imali priliku čuti. Šta je razlog tome?
Grin Bulz: Htjeli smo snimiti spot na najvišem nivou, ali je to zbog nedostatka vremena, a i volje, što kaže Ignja, zapelo. Ovo što smo izbacili i nije spot nego nekakva “sirova montaža”.
- Dosta ste aktivni, što je veoma pohvalno i za primjer ostalim bendovima. Šta nam to spremate u bliskoj budućnosti?
Grin Bulz: Ne možemo pričati o tome jer više ni sami sebi ne vjerujemo. Imamo materijala da kroz mjesec dana izbacimo 4 albuma, ali treba to sve stići.
- Koliko je teško da se kvalitet i originalnost izbore za svoje mjesto pored šokantno popularne šund muzike?
Grin Bulz: Nijedna muzika nije šund ako ima svoju publiku. Nikad ne potcjenjuj glupe ljude u velikoj masi.
- Nastupate na BL Rising-u 19 i to ne uz matricu, nego sa kompletnim bendom, što je pomalo neobično. Možete li nam reći šta očekujete od nastupa, ali i od samog Rising-a?
Grin Bulz: Očekujemo da ćemo završiti nastup do kraja (govore uz smijeh). Ovo nam je svima prvo ovakvo iskustvo i otvara nam dosta mogućnosti. Ekipa je odlična, ljudi su pozitivni, a to je najbitnije.
- Kakvo je vaše mišljenje o ovakvim događajima? Imaju li potencijal i snagu da uzdignu scenu, iako je taj zadatak pomalo nalik na borbu sa vjetrenjačama?
Grin Bulz: Jao Migele, nismo te prepoznali. Ako smo uporni u tome što radimo ništa nas ne može zaustaviti. Uz to, treba se držati zajedno i ne biti sujetan.
- Iz vašeg ugla – kakvo je stanje na sceni ako posmatramo odnos između bendova, ali i odnos bendova sa publikom i obrnuto? Ima li podrške i saradnje koliko bi trebalo da bude?
Grin Bulz: Generalno ne, ali pojedinci iz svakog žanra dokazuju suprotno. Poruka je kao u prethodnom odgovoru – pravilno se postaviti i uporno raditi bez obzira na sve.
Momci, hvala na razgovoru. Vidimo se 5. aprila u City pub-u na BL Rising-u 19.
Obavezno iskoristite priliku da čujete ove momke, jer nastupa čak njih 7: Nikola Topić (MC), Đorđe Radusin (MC), Nikola Ignjatić (MC), Zoran Ćulum (bas), Željko Radovanović (gitara), Stefan Jež (bubnjevi) i Petar Šućur (klavijature). Rad benda pratite na njihovom Facebook profilu, Instagram nalogu i YouTube kanalu.
Razgovarala: Gorana Divjak Foto: arhiva benda