Drugi po redu Moto Fest koji će održati 25-26. maja okupiće u Banjaluci nekoliko hiljada bajkera iz cijelog regiona. Za odličan program i zabavu na Moto Festu zadužen je i beogradski sastav Kanda Kodža i Nebojša, tim povodom razgovarali smo sa gitaristom benda Nenadom Pejovićem.
Kako su izgledali Vaši počeci bavljenja muzikom? To jest, koliko se mijenjao Vaš pristup muzici i na koji način?
Nenad: Počelo se uobičajenim putem – sa gitarom se družim od srednjoškolskih dana, tj. od kraja osamdesetih da bi usledile prve probe, prvi bendovi, prvi nastupi i sve je to izgledalo kao jedan dobar ventil budući da smo svi ovde uvučeni u haos raspada Jugoslavije, da bi vremenom muzika postala centralna preokupacija. Pretpostavljam da se pristup menjao u pogledu ozbiljnosti, kao i da je jedna čista, dečija očaranost muzikom ostala nepromenjena.
Na što ste najponosniji u dosadašnjim godinama benda?
Nenad: Na snimljene albume i održane koncerte, kao i na zadržavanje nezavisnog statusa benda, bez pravljenja kompromisa koji bi taj status ugrozili.
Koga volite da slušate, ili koga posebno cijenite od izvođača?
Nenad: Pre svega one izvođače koji su i autori svoje muzike i njih ima previše od pedesetih i ranije na ovamo da bi ih sad nabrajao.
Mislite li da internet danas daje šansu izvodačima koju inače ne bi imali?
Nenad: Čini mi se da daje – svako može nešto da snimi I da potom to okači na net, ali čini mi se i da je selekcija još surovija nego u preinternet vremenu, posebno jer se i zapadna muzička industrija vrlo loše snalazi u tehnološkim promenama, a u našim zemljama je ona praktično uništena, i drugo jer je internet nastao pre svega zbog potreba vojne industrije, da bi se sam medij kakvim ga danas znamo komercijalizovao sa motivom profita, a ne otkrivanja i davanja šanse talentima.
Kako bi ste opisali trenutno stanje na srpskoj a i regionalnoj alternativnoj sceni?
Nenad: Relativno su to dinamične scene, ali u nekom širem kontekstu praktično nevidljive, kao da svi čekamo bolja vremena ne samo za scenu već u pogleda uslova života koji bi podrazumevao i promenu kulturnog modela, a to u formiranim narativima društava u kojima smo se obreli ne deluje izvesno.
Da li bi ste izdvojiti neki mladi sastav ili kantautora iz regiona na koga treba obratiti pažnju?
Nenad: Nevezano za godinu rođenja, recimo Igralom, Vasko Atanasoski, Autogeni trening, Lira Vega, Bitipatibi…
Da li su Vam draži festivalski nastupi ili klupski?
Nenad: Svaki prostor ima svoje prednosti, klupski su naravno intimniji, festivalski nose huk, ali cela ta priča je kliše – ako ljudi odu ozareni sa svirke I ponesu utisak koji ih vozi neko vreme posle nje, nebitno je gde se svira.
Kako usklađujete privatni život i nastupe?
Nenad: Kako znamo – gledaš da jedno ne ugrožava drugo koliko je to realno moguće.
Kažite nam nešto o posljednjem albumu – “Uživo!”…
Nenad: “Nešto će da spava, mi nećemo.” Pojavio se pre godinu dana, na njemu su snimci sa koncerata iz perioda 2014 – 2017, prvi deo albuma čini nekolicina pesama u akustičnim aranžmanima, drugi deo je električan. Nije koncipiran kao best of, već kao koncertni suvenir benda sa priličnom sviračkom kilometražom.
Da li možda pripremate neki novi materijal?
Nenad: Skoro ceo novi album je snimljen, preostaje rad na produkciji, a objavljivanje je u planu do kraja tekuće godine, a pre toga je u planu i reizdavanje starih i sada nedostupnih albuma benda.
Šta publika može očekivati na Motofestu 25. maja u Banjaluci?
Nenad: Stare, nove I buduće hitove. Afirmaciju života kroz dve gitare, bas, bubanj i glas.
Gdje vas sve još u narednom periodu možemo gledati?
Nenad: Beograd, Leposavić, Pula, Jagodina, Zaječar…
I za kraj, šta bi ste poručili našim čitaocima?
Verujem, ali ne preterujem
posustajem, ali ne odustajem
sredi se i nastavi sve kao pre
Puno Vam hvala na izdvojenom vremenu.
Razgovarao: Aljoša Kremenović
1 comment
Comments are closed.