Cobainova je smrt, po mnogima, označila početak kraja, a Staleyeva definitivni završetak vladavine bendova s američkog sjeverozapada, s iznimkom Pearl Jama.
Ako je 3. veljače 1959., kada su u avionskoj nesreći poginuli Buddy Holly, Ritchie Valens i J.P. »Big Bopper« Richardson u sjećanju tadašnjih ljubitelja glazbe ostao zapamćen kao »Dan kad je umrla glazba«, onda je današnji dan u kalendarima obožavatelja glazbe iz Seattlea s početka devedesetih označen crnim brojem kao datum na koji je umro grunge.
Igrom slučaja, na dan 5. travnja živote su, u razmaku od osam godina, svaki na svoj tragičan način, okončala dvojica velikana glazbene scene 90-ih i rocka uopće.
Kurt Cobain, frontmen Nirvane i simbol grunge pokreta čiji lik je, tamo negdje početkom pretprošlog desetljeća, na majici nosio svaki drugi klinac, 1994. godine počinio je samoubojstvo ustrijelivši se puškom, a Layne Staley, frontmen Alice in Chainsa, osam je godina kasnije skončao od predoziranja mješavinom kokaina i heroina.
Tihi medijski ispraćaj
Vijest o Cobainovoj smrti obišla je svijet brzinom munje, mjesecima kasnije još su se vodile rasprave o uzrocima koji su ga natjerali na strašan čin, na tv-programima vrtili su se spotovi i snimke koncertnih nastupa Nirvane, a grunge zajednica kolektivno je oplakivala svog velikog barda.
Staley je ispraćen mnogo tiše. Grunge početkom 21. stoljeća više nije bio »u modi«, Alice in Chains gotovo da i nije funkcionirao kao bend, ponajviše zbog Staleyevih problema s ovisnošću, pa je vijest o njegovoj smrti, primjerice na MTV-u, glazbenoj tv stanici koja je devedesetih bjesomučno »vrtila« spotove Chainsa, u prvi mah objavljena tek na – teletekst stranicama.
Cobainova je smrt, po mnogima, označila početak kraja, a Staleyeva definitivni završetak vladavine bendova s američkog sjeverozapada na glazbenim top-listama, s iznimkom Pearl Jama, benda koji je u glazbenom i osobnom smislu uspio izbjeći sve zamke medijske eksponiranosti, eksploatiranja stare slave i odrasti zajedno sa svojom publikom u najboljem smislu te riječi.
Nestao i Soundgarden
Ipak, unatoč tome što Cobainova Nirvana nije imala nikakve šanse opstati bez svog pjevača i autora, što su se Chainsi vratili na scenu izdavši album nakon punih četrnaest godina, te što je u međuvremenu nestao i Soundgarden, grunge prvoborci ostavili su golemo glazbeno naslijeđe.
Kako je jednom netko rekao, da iza Nirvane nije ostalo ništa osim čudesnog Davea Grohla i njegove nejvjerojatne energije i talenta, već bi i to bilo više nego dovoljno. A ostalo je puno više.
novilist.hr