
Pretposlednje večeri 32. Beogradskog džez-festivala publici u Domu omladine predstavili su se mladi i talentovani muzičari – francuski harmonikaš Vensan Perani i italijanski trombonista Đanluka Petrela. Sadašnjost i budućnost evropskog džeza.
Jedan od vodećih džezera u zemlji galskih petlova svirao je strpljivo kao i uvek – polako jureći melodiju, kao da zna da mu neće pobeći. Kada mu „dosadi” da gradi kompoziciju, on poentira upečatljivom melodičnom deonicom koja lako ulazi u uši. Sa svojim „Living Being” kvintetom on je vešto ubacivao i elektro-zvukove.
I Petrela voli da se igra elektronikom i to još intenzivnije od prethodnika. Improvizovao je u duhu fri-džeza uz semplove s kompjutera, a s vremena na vreme je prelazio na uzbudljive i melodične delove. To što je publika naslućivala u njegovom instrumentu na brojnim projektima gde nije bio lider, sada je mogla da oseti u punoj snazi s njegovim kvintetom „Cosmic Renaissance”.
Beogradski džez-festival se završava večeras. U Domu omladine nastupiće pijanista i kompozitor Žoao Paulo Esteves s portugalskim orkestrom „Jazz de Matosinhos”, ali i domaće snage: violinista Silard Mezei i sastavi „Konzilijum” i „Ščime”.
politika.rs