Beatles

Naši muzičari kompletiraju „Bitlse”

Kao plod dvodecenijskog rada nedavno je izašao „The Rubber Soul Project” Rastka Ćirića i Gorana Skrobonje, inspirisan muzikom liverpulske četvorke.

Kada se, sasvim slučajno, sretnu dvojica „Bitls” fanatika, i to dvojica fanatika koji se zovu Rastko Ćirić i Goran Skrobonja, iz tog susreta neminovno mora da se izrodi nešto novo i kreativno. Tako je, pre više od dve decenije, slučajni susret ove dvojice umetnika stvorio koncept nazvan „The Rubber Soul Project”, koji oni nazivaju umetničkom „rekonstrukcijom” snimljenih, a nikada objavljenih pesama „Bitlsa”. Izvor je bila knjiga Džefa Rasela „Kompletna diskografija ’Bitlsa’”, u kojoj je bio spisak od 200 naslova liverpulske četvorke.

– Tu su bile njihove pesme koje nikada nisu stavili na ploču. Među njima bila je i pesma „Rubber Soul”, koja nikada nije ušla na njihov istoimeni album. Rastko je razmišljao kako bi ta pesma mogla da zvuči i kako bi umetnici iz tadašnje Jugoslavije mogli da se uključe u tu priču – priseća se Goran Skrobonja.

– Ispričao sam nekima o čemu razmišljam, ali bila je to 1993. godina i nikome se nije sviralo. „The Rubber Soul Project” nastao je usled posvemašnjeg sunovrata onoga što smo tada nazivali državom. Bilo je to doba benzina na ulicama, plata od nekoliko maraka, hiperinflacije i hiperizolacije. Bila je to 1993. godina, vreme lažnih banki Dafine i Jezde, novčanice od 500 milijardi dinara i potpune praznine i beznađa u kulturnom životu Jugoslavije – priča Rastko Ćirić.

To nije sprečilo dvojicu novih prijatelja da realizuju Rastkovu zamisao i stvore pesmu „Rubber Soul”. Putevi su im se sasvim slučajno ukrstili na jednom mini-sajmu srpske privrede u Grčkoj, kada su bili prinuđeni da zajedno putuju i dele hotelsku sobu, ali su podelili i fanatičnu ljubav prema „Bitlsima”.

– Rastko je komponovao muziku, ja sam napisao tekst, a potom smo krenuli dalje. Uradili smo 32 numere, 30 po naslovima „Bitlsovih” pesama i dve takozvane bonus pesme. Jedna bonus pesma bila je urađena kada je Grad Beograd naručio da napišemo nešto u duhu „Bitlsa” povodom kandidature Beograda za prestonicu kulture. Zvala se „Belgrade 2020”. Druga bonus pesma posvećena je Igoru Kordeju, izvršnom producentu „The Rubber Soul Projecta” i to je, zapravo, bila zdravica u trenutku kada je dobijao orden viteza umetnosti – objašnjavaju Goran i Rastko.

Dvojica umetnika proteklih su dana predstavili boks-set ovog interesantnog projekta, u kojem se nalaze dva albuma, dve knjižice koje je potpisao Goran Skrobonja – jedna o projektu, zapravo umetničkom putovanju „The Rubber Soul Projecta”, dok je druga njegova novela „Gumena duša”. Tu je i di-vi-di sa filmom Dinka Tucakovića.

Boks-set „The Rubber Soul Project” (Foto Z. Anastasijević)

Nedavno su, u okviru promocije, njih dvojica predstavili i spot koji su radili saradnici Rastka Ćirića – Petar Stamenović i Siniša Milosavljević.

Na pitanje kada će publika zaljubljena u muziku „Bitlsa”, ali urađenu na njihov način, moći uživo da ih čuje Rastko i Goran odgovaraju da je materijal sa albuma prilično težak za izvođenje.

– Naravno, izabrali bismo nešto lakše, ne sve 32 pesme, nešto da zvuči ubedljivo. Sada polako počinjemo sa tom pričom, već imamo neke pozive. Otvoreni smo za sve mogućnosti – kaže Rastko Ćirić, koji ne zaboravlja da napomene da je sledeća faza izdavanje dvostrukog ce-dea, a zatim, na jesen, izdavanje ova dva ce-dea na vinilu.

Biće to, prema rečima dvojice umetnika, dvostruki album.

– Za prvu ploču, 1996. godine, takođe je izdat vinil u 200 primeraka. Zato planiramo dvostruki album na vinilu – kaže Rastko Ćirić.

Izgubljeni raj

Prva asocijacija na „The Rubber Soul Project” je da je to još jedno delo u nizu recikliranja, kopiranja i mrcvarenja prošlosti. E, nije. To je zbir pesama izuzetnih harmonija, neodoljivih refrena i poetskih tekstova. Skriveno mesto u kome se grupa sedih dečaka igra kao da živimo u najudobnijoj zemlji na svetu. Kad zasviraju i besprekorno (bitlsovski) uklope vokale, oni nas zaista prenesu u čist, elegantan i nadahnut prostor. Kao u neki izgubljeni raj. Način na koji su Rastko Ćirić i Goran Skrobonja dopisivali istoriju je još jedan primer kako kulturna provincija postoji samo u skučenim glavama. Mnogo puta sam raznim strancima puštao „The Rubber Soul Project”, radujući se njihovim iznenađenim licima kada bi shvatili da to nisu arheološke iskopine nepoznatih „Bitlsa”, već realizovani snovi infantilnih Beograđana. Da nam je više takvih nezrelih – kaže Petar Janjatović, muzički kritičar.

politika.rs

Total
0
Shares
Previous Article

Intervju - Simon Phillips

Next Article

Live album za godišnjicu rođenja Vlade Divljana