overdrive

Overdrive predstavili novi singl “Dembelija”

Zrenjaninski metal sastav Overdrive vraća se sa novim singlom “Dembelija”.

“Dembelija” je snimljena i miksana u studiju Grasshoper u Zrenjaninu od strane Pavla Kirćanskog , dok je za vizuelni koncept bio zadužen Vladimir Garboš.

Kod ove numere je bend napravio odličan spoj dečije pesme i tvrdog zvuka koja aludira na besmislenost političke situacije u celom regionu. Overdrive je i do sada bio poznat po veoma smelim i neobičnim obradama hitova u hard core maniru kao što je Madonina pesma Erotica, a na četvrtom albumu našla se i obrada pesme grupe The Doors „Light my fire”. Karakteristika njihovih obrada je to što biraju pesme koje nisu bliske njihovom stilu a kojima u velikoj meri izmene koncept, dajući im potpuno novi aranžman uz snažan gitarski zvuk i specifično jak vokal, čime ove pesme dobijaju i potpuno novi identitet.

Tekstovi ovog benda su manifestacija njihovog bunta kao što je to slučaj kod mnogih rock bendova, sa provlačenjem tema socijalnog karaktera, najbolje oslikanim kroz neke od njihovih najvećih hitova Fuck You, Wake up You blind man, Shame i Dembelija i dr.

Postavu sastava čine Dragan i Aleksandar Midorović – gitare, Damir Milutinov (Čvare)-vokal, Nemanja Konsatinović-bas gitara i Nebojša Mitrović-bubnjevi.  

Naredni koncerti benda biće održani 8. decembra u Pozorišnom klubu u Bečeju i 12. decembra u klubu Fabrika u Novom Sadu.

Overdrive je zrenjaninski bend koji postoji od 1994. godine. Njihova muzika se obično svrstava u hard core ali u suštini predstavlja kombinaciju različitih uzora i uticaja raznih pravaca među kojima dominiraju hard rock, punk, nu metal i rock. Ovaj bend predstavlja jedan od začetnika ovog pravca u muzici u Srbiji. Devedesetih godina, u periodu kada je bend nastajao, situacija na muzičkoj sceni u Srbiji bila je takva da ova vrsta muzike nije imala velike šanse za uspeh, pa je bavljenje takvom muzikom predstavljalo izazov koji je zahtevao veliki entuzijazam. Iako je muzički stil koji Overdrive neguje i tada bio veoma popularan na Zapadu, mediji u Srbiji ni danas još uvek nemaju sluha za ovakav i sličan muzički izraz, mada postoji značajna publika za ovu vrstu muzike u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji. Muzika kojom se bave, ekstremna za umerene ukuse, teško da bi mogla da se uključi u mainstream, koliko god on široko bio shvaćen, jer nije muzika za svačije uši; ipak, zahvaljujući specifičnom autorskom izrazu i doslednosti ovaj bend je uspeo da izgradi svoje mesto na domaćoj sceni i da ima svoju publiku od prvog albuma do danas. Tokom devedesetih godina, emisije kao što je Dodatno ubrzanje na Trećem kanalu, Garaža i manifestacije poput novosadskog Koncerta godine bile su veoma značajne za proboj jednog ovakvog benda.  

Danas iza sebe imaju četiri albuma, dva singla i već potpuno izgrađen i artikulisan, prepoznatljiv stil i autorski izraz koji bi se mogao opisati kao kombinacija čvrstog gitarskog zvuka sa karakterističnim gitarskim rifovima i snažnim vokalom. Njihov debitantski album No more words” pojavio se 1997. godine. Prva dva albuma izdali su za nezavisnu izdavačku kuću (BOA RECORDS) a treći album za PGP, pa su sa svakim albumom imali priliku za različitu vrstu medijske prezentacije i promocije albuma. Četvrti album,Explode” objavljen je u izdanju Exit music, prve online etikete u Srbiji, prateći nove tendencije u muzici i novi način distribucije muzike tako što se albumi puštaju za besplatno preuzimanje sa interneta. Online izdanje danas je prepoznato kao najbolji način da bend promoviše svoju muziku i ideje i da dopre do što većeg broja slušalaca putem internet promocije kao ključnog vida reklamiranja. Specifičnost ovog albuma je i to što su ga snimili sami, u sopstvenom studiju. Album je nastao u periodu od 2005. do 2009. godine, što je relativno dug period ali rezultat neopterećenosti bilo kakvim rokovima je to da ovaj album predstavlja njihovo najzrelije ostvarenje do sada. Za ovaj album urađena su dva spota od kojih je jedan rađen u okviru međunarodnog projekta Balkan Junctions, pokretne video laboratorije koja je za temu imala istraživanje o slobodi kretanja, vizama, granicama i tranziciji Balkana u EU kao i umrežavanje mladih ljudi na Balkanu.

Bend je nastupao širom regiona kao više puta na Exit festivalu gde su imali priliku da sviraju na različitim binama, pored ostalog i dva puta na glavnoj bini sa svetski poznatim bendovima kao što su Korn i Slayer.  Osim na Exit festivalu, nastupali su i sa svetskim imenima kao što su The Prodigy, Pro-Pain i Soulfly., a 2009 godine su nastupili na Sziget festivalu u Budimpešti na MTV Headbangers Ball Stage-u i bili jedini bend iz Srbije na tom festivalu te godine. 2010 godine su bili i deo ponovo pokrenutog legendarnog novosadskog koncerta godine za koji vezuju i svoje muzičke početke. Festivalski nastupi i koncerti najbolji su način da se bend Overdrive u potpunosti doživi pošto su energični nastupi uživo nešto po čemu je ovaj bend poznat a pokazatelj toga je i to što je Overdrive prošle godine bio nominovan za Best SEE Live Act Band u okviru Best South East Europe Awards.

Zanimljivo je da Overdrive do skoro imao samo pesme, i autorske i obrade, na engleskom jeziku i da su 2010. godine objavili prvi singl  na maternjem jeziku. Izbor ove pesme je posebno interesantan pošto je u pitanju obrada starogradske pesme Ova naša livada, najpoznatija u izvođenju Zvonka Bogdana. Ova obrada predstavlja inovativnu, neobičnu i svakako hrabru kombinaciju nečega što je do sada bilo nespojivo a to je hard core i starogradski zvuk, kojom se obraćaju publici koja uglavnom ne sluša takvu vrstu muzike.

Total
0
Shares
Previous Article
Ugljesa-Novakovic-2-foto-Nikola-Jovanovic

Saksofonista Uglješa Novaković uoči nastupa na 34. BDŽF: “Prošlo je vreme džez policije”

Next Article
Zvijer

Banjalučki black metal bend Zvijer predstavio novi materijal